Optik 3D Tarama: Lazer Işını veya Yapılandırılmış Işık ?

Lazer kullanır o ve yapılandırılmış ışık (olarak da adlandırılır beyaz ışık tarayıcılar) kullananlar: Optik 3D tarayıcılar genellikle iki teknolojik gruba kategorize edilebilir. Kaliperler veya otomatik dokunmatik prob yöntemleri makineleri (CMM) koordinat ölçüm gibi daha Hem teknoloji platformları daha hızlı ve iyice nesnelerin yüzey alanının doğru 3D modelleri işlemek için kullanılabilir.

3d-tarayıcı

Tüm 3D tarayıcılar “nokta bulutu” olarak bilinen elektronik forma bir nesnenin gerçek yüzey alanını işlemek için tasarlanmıştır. Işık nesnesini vurur ve geri kameraya yansıyan zaman, ölçüm derinliği hesaplar alınır. Onlarca veya bu ölçümlerin, yüz binlerce nesnenin inç başına alındığında ortaya çıkan tarama veri parçasının şeklinin bir resim sağlar. Tarama veriler daha sonra CAD, CAM veya CAS modelleri oluşturmak için kullanılabilir, ya da gerçek bir parçası ve model arasındaki sapmaları belirlemek için mevcut modellere kıyasla olabilir – iki parça arasında ya da sapmalara.

Lazerler, optik büyütme yoluyla ışık yayan (fotonlar daha fazla erişim elde etmek için uyarılmış olan). Diğer teknolojilere kıyasla mekansal ve zamansal ahenk yüksek derecede çünkü hassas ve güvenilir. Bu lazerler, nispeten uzun bir yol kat, çok küçük, tam olarak odaklanmış kirişler yayan anlamına gelir.

3D lazer tarayıcı bir nesnenin yüzeyine bir lazer ışını parlar ve nesnenin yüzeyinde o kirişin yansıması bir kamera tarafından yakalanır. (Sağa fotoğrafta gösterildiği gibi), lazer tek bir satır ya da düzlem olarak yönlendirilebilir. Nirengi süreci ile kaydedilen ve harmanlanmış ölçülen her bir yüzey noktası mesafesi nesnenin şekli ve yüzey ölçümlerinin tam bir 3 boyutlu render elde etmek. (Bu online eğitim InnovMetric bu sürecin ayrıntılı bir açıklamasını sağlar).

Yapısal ışık tarayıcılar gibi hedef yüzeye çarptığında deforme olduğu piksel (bir battaniye gibi) bir model proje halojen veya LED gibi “beyaz ışık” kaynağı kullanın. Nesnenin bir 3 boyutlu rekonstrüksiyon ışık deseni deformasyonları dayalı ölçümlerden oluşturulur.

Bir iş için optik 3D tarayıcısının en tipini belirlerken, aşağıdaki faktörler dikkate alınabilir:

  Avantajları Dezavantajları
Laser Scanner Yöntemi Hemen her iç aydınlatma durumunda kullanılabilir

Herhangi bir malzeme, renk veya parlaklık parçaları taramak için kullanılabilir

Mükemmel derinlik çözünürlüğü vb ayrıntılı özellikleri, bileşik eğrileri, çatlaklar, ölçmek Sağlar

“Benek” etkisi çözünürlük ve doğruluk sınırlamalar pozlar

Lazer ışığı önlemleri kullanılmalıdır (lazerler gözlerinin içine parlıyordu edilmemelidir)

White Light Tarayıcı Yöntemi İyi doğruluk sağlar

Birçok düşük eğrilik yüzeyleri ile hızlı ölçüm nesneleri

Iki eksende İyi yanal çözünürlük

Güvenli Göz

Işığı çevre duyarlı – en karanlık odada kullanılan

Parlak yüzeyler taramak için kullanılamaz

Ek görüntüleri alınacak için “Tıkanıklığı” etkileri ihtiyacı gerektiren

Birçok karmaşık detayları ile Yavaş ölçüm nesneleri

Bu karşılaştırma InnovMetric yönettiği “den uyarlanan 3D metroloji donanım inceleme”

Her 3D tarayıcı – hatta tek bir üreticinin ürün portföyü içindeki – doğruluk ve veri kalitesi için benzersiz bir spektrumu vardır. Bu nedenle, birden fazla tarama yöntemi üretim ortamında yararlı olabilir. Örneğin, ShapeGrabber otomatikleştirilmiş 3D lazer tarayıcılar genellikle beyaz ışık tarayıcılar ile birlikte kalite kontrol ortamlarında kullanılır. ShapeGrabber Karanlık bir odada yetenekli bir operatör aynı anda daha detaylı çevrimdışı analiz yapmak için bir beyaz ışık tarayıcı kullanır iken hızla, her dakika ya da iki parça uygunluğunu ölçmek için kullanılabilir.

ShapeGrabber anda, biz üreticileri doğa ve taranacak parçaların hacim ve doğruluğu, otomasyon, çözünürlük, taşınabilirlik ve daha fazlası için gereksinimleri değerlendirerek kendi uygulamaları için en iyi tarayıcı belirlemesine yardımcı olur. Uygun parçalar ile üreticileri için, bizim 3D lazer tarayıcılar biriyle elde edilebilir doğruluk ve hız en iyi kombinasyonu göstermek için bir örnek parçası 3D tarama raporu.

Eğer 3D tarama (ya da CMM) seçenekleri ağırlığında iseniz, lütfen bize ulaşın ücretsiz 3D parçası tarama istemek için!

 

(Visited 17 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir