3D baskılı kaput süsü

Küçük çocuklardan mekaniğe, sürücülerden, otomotiv meraklılarına ve hatta fotoğrafçılara kadar herkesi hayrete düşüren 3B basılı bir parça nasıl yaratılır? Kayınboğazı için güzel bir kaput süsü hazırlayan ve 3B baskıya aşık olan bir yönetmen, görsel efekt virtüözü Chris James Champeau’nun öyküsünü okuyun.
Kaput süslemesinin arkasındaki tasarımcı Chris James Champeau’yla tanışın

Chris James Champeau, vizyon sahibi bir yönetmen, editör ve görsel efekt virtüuzu, Los Angeles, California merkezli. Belgesellerde, müzik videolarında ve reklamlarda yüksek profilli müzisyenlerle birlikte çalıştı ve en basit çekimi güzelliğe dönüştürüyor. Erken yaşta, avcılık, balık tutma, kampçılık ve elbette futbol hakkında tutkulu ve şimdi bu listeye kesinlikle 3D baskı ekleyebilir.

Chris’in üç boyutlu baskı hakkında ilk düşünce yaklaşık yedi yıl önceydi. O sırada Dave Stewart (Eurythmics’in şarkıcı-söz yazarı) ile birlikte çalışıyordu. Ofisteki herkes için dijital gövde atışı avatarları oluşturmaya karar verdiler ve her birinin 3D baskısını almak istediler. Maalesef o zaman Chris’in modelleri henüz 3B baskı için tam olarak geliştirilmemişti. Şimdiye kadar bu kapüşon süslemeyle 3D baskı kavramını hiç gözden geçirmedi.

3d-baskılı kaput-süs

Chris, 3B baskılı davlumbaz süslemesini aldığında, sonuçları o kadar nefes kesici buldu ki, bir kerelik ve her şey için bir şey olmayacağını hemen anladı. 3D baskıyla çok ilham alarak, birkaç başka proje zaten hazırlandı.

3D Baskılı Davlumbaz Süsü

Son birkaç yıldır, Chris ve karısı, kayınpederinin doğum gününde her yıl eşsiz ve farklı bir şeyler inşa edeceklerdi. Kayınbaşı 29 Model A Speedster ile yarıştı, bu yüzden önce kendisine karbüratör olan Stromberg 81’den bir lamba taktılar. Bir yıl sonra deri ve kanvasdan bir kerelik takım rulo yapmışlar. Döneme uygun aletlerle. Ancak bu yıl, onun için ne yapacakları ya da alacakları konusunda karar veremedi. Yıllarca Speedster’da bir kaput süsü vardı, ancak yaklaşık bir yıl önce Road America’daki pistten çekildi ve kaput süslemesini yakalamak için olan kemer köprüsü ciddi derecede hasar gördü. Süs onarımın ötesinde bir şeydi.

Bu yılın doğum gününe geldiğinde, Chris ve karısı yeni bir kaput süsü aramaya karar verdi. Başka bir tane bulmak için çok zaman harcadılar, ancak sevdikleri bir şey bulamadılar. Düşünmeyi ve zBrush ile ilgili birkaç video eğitimini izledikten sonra Chris, kendi yaratması mantıklı olacağına karar verdi. Geçmişte hiç bir şey basılmamıştı ve sürece aşina değildi. ZBrush’ta bazı ilkel şekillerle başlamış ve yavaş yavaş kendi karakterini şekillendirmiştir. Yaklaşık bir iki hafta boyunca yaklaşık 24 saat çalıştıktan sonra, kendisini bir zBrush uzmanına dönüştürdü ve modeli hazırladı. Modelin gerçek bir somut nesne haline getirilmesine nasıl başlamıştı ki, bu da onu doğrudan 3B baskı servisimize, i.materialize yaptı. Ve kaput süslemesinin hayata dökülmesi de buydu.

3D baskılı kaput süsü

Fikri’den 3D Basılı Gerçeğe

Chris hemen hemen her gün görsel efektler için çok sayıda 3D çalışma yapıyor ve 3D çalışırken Cinema4d’yi tercih ediyor. Chris, şimdiye kadar kullandığı ilk 3D yazılımı ve onunla oldukça deneyime sahip olduğu için en hızlı çözüm. Bununla birlikte, 3B baskıya gelince, 3B baskı dünyasına daha uyumlu iki farklı program kullandı: zBrush, organik modelleme için gitti ve Autodesk’in Fusion 360, CAD go-to yazılımı olarak kullandığı şey. .

Bu projeyi gerçekleştirmenin en zor kısmı daha önce hiç zBrush’la çalışmamış olmasıydı. Geçmişte bir kaç kez onunla uğraşıyordu ancak nihai bir projeyi asla şekillendirmedi. Bu yüzden, bu modeli yaratmaya geldiğinde kafasında tam olarak hayal ettikleri şeyi oluşturmak için oldukça dik bir öğrenme eğrisi yaşadı.

3D-model davlumbaz-süsleme
ZBrush’ta Davlumbaz Süslemesinin 3 Boyutlu Modelleri
Modelini 3B basılı gerçeğe dönüştürme zamanı geldiğinde Chris bir malzeme seçmek zorundaydı. Kesinlikle kromajlı olmasını istedi ve metalin bir tür metal olması gerektiğini biliyordu, çünkü radyatör kapağının üzerine monte etmek için süsün altına dokunmak gerekecekti. I.materialise web sitesine baktıktan sonra, pirinç, boyut ve ayrıntı tutma konusunda ideal bir seçenek gibi görünüyordu – ve krom kaplamalı bir pirinç kaplama sunduğundan, kesinlikle hayırsever oldu!

Metal kaput-süs
3D basılı süslerin altına dokunan Pete Eins
Chris’in bu kaput süslemesini 3D baskıda bulduğu iki önemli avantaj vardı. Her şeyden önce 3D baskı, modelini elle şekillendirmeye kıyasla daha rahat olan dijital bir 3D ortamda yaratmasına izin verdi. Ve ayrıca, bunu yapmak için seçmiş olsaydı, ayrıntıyı, kaliteyi ve genel tamamlamayı uzlaştırmak zorunda kalırdı

(Visited 16 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir